pondělí 27. srpna 2018

Příprava podkladu

Toto je první příspěvek ze sekce Stehy v šité krajce, i když v tomto příspěvku nebudeme mluvit o stezích. Ostatní příspěvky už budou o konkrétních stezích využívaných v šité krajce. Než začneme vytvářet jakoukoliv šitou krajku, musíme si připravit podklad. Ale začněme od začátku.

Práci na šité krajce můžeme rozdělit na tři základní části (přidávám ještě dvě pro úplnost, první a poslední úplně nesouvisí s šitím, ale jsou neméně důležité):
  1. Příprava podkladu
  2. Podkládání
  3. Šití vzoru
  4. Kroužkování
  5. Sundání z podkladu
V tomto článku se podrobně podíváme na první část, tedy na přípravu podkladu. Příprava podkladu závisí na volbě podkladu. Já používám variantu papíru potaženém fólií, která je zde popsána. Jiná možnost je využití knihařského plátna, které má výhodu opakovaného použití. Do budoucna se zde snad objeví rozepsaná i tato varianta.

Přípravu ještě rozdělíme na dvě části.

Na první část budeme potřebovat: vytištěný vzor, samolepicí fólii, plátno a nůžky, viz obrázek.


Na začátku nás čeká nejtěžší část, vybrat, co budeme tvořit. Poté si daný vzor vytiskneme na obyčejný papír (při jednodušším tvaru, nebo když chceme vlastní vzor, můžeme nakreslit - doporučila bych obtáhnout tmavým fixem, aby linky byly dobře viditelné). Zde pro ilustraci je vzorem pouze čtverec, který budu později používat na předvádění jednotlivých stehů. Doporučuji zvážit volbu barevnosti papíru v závislosti na volbě barvy nití. Pokud chcete obrázek ušít ze světlých nití, určitě se hodí volit barevnější papír, odlišné barvy než bude nit. Lépe se pak při práci orientuje.
Připravený obrázek vystřihneme - necháme mu okraj asi 1,5 - 2 cm. Viz obrázek (případně obrázky z jiných prací).


Kdybychom šili nyní jen na papír, brzy by se roztrhal a nic bychom neušili. Proto polepíme papír průhlednou samolepicí fólií (dá se koupit v některých papírnictvích a v obchodech s tapetami), která jej zpevní a umožní nám lepší manipulaci při šití.


To by ale stále nestačilo, sice nyní vydrží déle, nebude se tolik mačkat, ale ještě by prošití nití brzy vzor poničilo. Z tohoto důvodu podšijeme vzor plátnem. Plátno lze použít jakékoliv. Můžeme použít staré plátno, nebo podobnou látku. Já bohužel tuto možnost nemám a tak plátno kupuji nové.
Plátno dáváme dvojité. Hlavní důvod bude krásně vidět při sundávání z podkladu. Vystřihneme tedy z plátna daný kus, abychom podložili vzor dvakrát.


Při stříhání plátna měřím podle velikosti vzoru již připraveném na papíru. Plátno stříhám v kuse a poté jej přeložím.


Na druhou část potřebujeme: Vystřižený vzor s nalepenou fólií, bavlněnou nit, ostrou jehlu a nůžky, viz fotka.


Plátno stříhám o něco větší než je vzor, aby se mi lépe přišívalo, abych měla více prostoru pro manipulaci. Musím přiznat, že ne vždy je jednoduché udržet vzor (papír) na látce, abych jej rovně přišila. Čím je vzor větší tím je to těžší. Doporučuju nešít v ruce, ale položit si plátno s papírem na kraj stolu, aby místo, kde šiju, bylo mimo stůl. Přišíváme dvojitou stehovkou (bavlněnou nití) předním stehem. Začátek a konec moc neřeším, začínám uzlíkem (vím je to trošku na hulváta, ale bude se to párat :-) ) a končím popošitím.


Když je papír přišitý, přebytečné plátno odstřihnu, aby nepřesahovalo a vše bylo čisté.


Nyní máme vše připravené na šitou krajku. V příštím díle se už budeme věnovat přímo jí. Budeme přišívat podkládanou podlož.

Eliška

Kolotoč s motýlky

Tento příspěvek není návod na šití. Vzory na motýlky jsem dostala na kurzu, nejsou tedy mé a nemůžu je dát k volnému stažení, ale i přesto jsem je sem chtěla dát a ukázat vám složitější práce, které dělám. Tito Motýlci mi s přestávkami leželi na stole skoro třičtvrtě roku. Dlouho jsem nevěděla, co s nimi, na co je použít. Až když se blížil příchod mé neteře na svět (tehdy jsem teda ještě nevěděla, že to bude neteř) jsem se rozhodla vyšít je pro ni a práce mi najednou šla mnohem více od ruky.

Popravdě nejtěžší bylo vybrat barvy a vzory. Naštěstí se vzory mi pomohla moje lektorka na kurzech, ale některé jsem volila sama. Snad se také vám budou líbit.




Volila jsem jeden žlutý s bílou, druhý byl modrý s tmavomodrou a poslední je bílý s oranžovou. Až když byly skoro hotové trošku jsem litovala, že jsem nevybrala červenou (uvažovala jsem nad ní, ale bála jsem se, aby nebyl moc křiklavý), děti ji vidí jako jednu z prvních barev.


Rozhodla jsem se z motýlků udělat kolotoč nad postýlku. Stále mi, ale vrtalo hlavou jak kolotoč samotný vytvořit, aby pěkně vypadal a byl i funkční. Přece jen je to pro miminko.

Foceno zavěšené na kuchyňském lustru, před předáním :-)

Musím říct, že nejtěžší bylo vymyslet uchycení motýlků. První pokus navěšení bohužel nevyšel, naštěstí nemám ani fotku. Musela jsem motýlky natužit a snad vydrží více. Tužila jsem v klasickém škrobu na prádlo.



Snad se vám výsledek líbí, já i maminka neteře jsme nadšené. Malé se taky moc líbí a to je asi to nejhlavnější:-)

Eliška

Zvoneček č. 4

Letošní dovolená byla docela na šitou krajku plodná. Stihla jsem ještě jeden zvoneček. Opět jsem vycházela ze stejného vzoru (druhý zvonek). Bohužel na fotkách opět budou linky navíc, ale vzor pro vás jsem upravila a jsou tam pouze ty linky, které tam mají být.


Poslední dobou se mi velice zalíbila hráška. Chtěla jsem tedy zkusit znovu využít tento vzor na novém zvonečku.
Vzor je opět volně ke stažení a je již opravený.


Velikost zvonečku je cca 6 cm, nitě stále stejné, podlož je z perlovky a výplň je jedna nitka z mulinky. Vše v bílé barvě.


Podkládala jsem pouze dvě linky ze všech možných. Tentokrát jsem již nechtěla dělat spojky. I když nejdříve jsem uvažovala o propletení červené mašličky právě do spojek, ale bála jsem se, abych ji čistě připevnila a také abych našla správnou šířku. Nakonec jsem se rozhodla pro úplně jinou variantu.


Co jsem ale věděla jistě bylo, že chci využít hrášky. Proto jsem právě s ní začala. Nejdříve jsem vyplnila horní část zvonečku.


Poté i spodní proužek. Teď už mě čekalo rozhodnutí co se zbývajícím pruhem.


Nakonec jsem se rozhodla pro druhý nejoblíbenější vzor a to je husté podkládané plátno, které jsem pro (aspoň částečné) navození dojmu o mašličce volila šití svisle.


Výplň vnitřní části zvonku byla daná. V kontrastu jsem potřebovala volit řidší. Volba tedy padla opět na nepodkládaný tyl.


Musím říct, že tento zvoneček mi šel velice rychle od ruky a sama jsem byla překvapená jak rychle byl hotový. Kroužkování zabralo jen chvilku a zvoneček byl na světě.


Musím přiznat, že jsem z něho docela nadšená, dost mě samotnou překvapil. Budu moc ráda, když ho někdo vyzkouší a bude mu také doma dělat radost, i když můj se u mě doma asi moc neohřeje. Už má zájemce, který ho chce adoptovat.

Eliška

čtvrtek 23. srpna 2018

Zvoneček č. 3

Vánoce jsou sice ještě daleko, ale nikdy není dost brzy začít se na ně chystat:-)
Pravda je, že jsem dlouho přemýšlela, co jednoduchého si vzít s sebou na dovolenou, a zvonek mi padl do oka.
Oprášila jsem starý vzor pro zvonečky, ale trošku jsem jej předělala. Omlouvám se proto, že vzor pod krajkou je trochu matoucí (použila jsem starý a až při práci jsem jej upravovala), má více čar než je potřeba. Vzor pro vytištění jsem pro Vás již upravila.


Vycházela jsem ze druhého zvonečku, jen jsem některé linky vynechala a rozestupy jsou větší a lépe vyniknou, při šití jsem si nepotřebné linky přeškrtla, aby mě nemátly.


Zvonek je trošku podobný prvnímu zvonečku, ale tentokrát jsem zkusila spojky udělat šikmo.


Jinak velikost i nitě jsem volila stejné, tedy velikost cca 6 cm na výšku, podlož je bílá perlovka a výplň jedna nitka mulinky.


První jsem dělala spojky. Volila jsem pevnější kroužkované, protože spojky jsou docela dlouhé a navíc šikmé, tak aby lépe držely.


Prostor mezi spojkami jsem vyplnila podkládaným plátnem. 


Vršek od spojky jsem chtěla malinko vystínovat. Nakonec jsem udělala tři řady utaženého podkládaného plátna, pak další tři řady jsem dělala trošku větší oka. Nakonec jsem šila nepodkládaný tyl, kdy první řada byla píchaná ob steh předešlé řady.


Spodní část pod spojkami jsem dělala stejně jako horní část, jen, aby byla lepší symetrie, tak jsem šila od spojky, tedy vzhůru nohama k předešlým stehům.


Vnitřek zvonku jsem dělala hustší stejně jako u prvního zvonku hustý podkládaný tyl. Tedy tyl se sloupky vedle sebe.


Kroužkování bylo docela jednoduché. Nejdříve jsem kroužkovala spojky a horní hranu vnitřku zvonku. Celé jsem to pak ukončila obrysem.


Hotový zvonek pěkně trží tvar.


Doufám, že se zvoneček líbí, snad jej do Vánoc někam neschovám:-)
Těším se na další krajku.

Eliška